התמימות הבלתי נתפסת של הלייק

15 בינואר 2012 /

בחן את עצמך – כמה לייקים מוזרים יש לך בפרופיל?

כפתור הלייק ללא ספק שינה את חיינו ואת הדרך שבה אנו מתקשרים. היכולת להגיב בלחיצת כפתור לסטטוסים או תמונות הופכת אותנו ל"מעורבים" מבלי לזוז מילימטר. ברוב המקרים זה מתחיל ונשאר כמו שזה  – תגובה סתמית ויציאה ידי חובה; בחלק קטן מהמקרים זה גולש מהמרחב הווירטואלי למציאות הפיזית (כמו מחאת הקוטג'); אבל לצערנו בחלק לא מעט מהמקרים האוטומטיות שבה התרגלנו ללחוץ על הלייק עושה לנו נזק.

עשו לעצמכם ביקורת קצרה ועברו על כל רשימת העמודים שעשיתם להם לייק. כמה עמודים יש שמשתמשים במלים "לא יאומן", "OMG", "מזעזע" או מנסים לעורר סקרנות בדרך אחרת? כמה עמודים מתחילים בהבטחה לראות משהו נדיר או בבקשה לעשייה כלשהי (הצביעו בסקר, הקליקו, שתפו)? ועכשיו בידקו את הנתון הבא – כמה עמודים יש בפרופיל שלכם שלא אתם עשיתם להם לייק?

מה זה עמוד מפוברק?

הקלות שבה ניתן ליצור עמודים עסקיים מאפשרת לכל אחד לפתוח כמה עמודים שהוא רוצה ובכל נושא שיבחר. העוצמה השיווקית בכלי הזה היא אדירה, וחברות ועסקים רבים מנצלים זאת בדרך לגיטימית על מנת למנף את הדרך שבה הם מתקשרים ומשווקים ללקוחות שלהם. במקביל התפתחה תעשיה שלמה של "סחר בלייקים", כאשר גורמים מסוימים מנסים בדרכים לא כשרות לאסוף כמה שיותר אנשים, על מנת לשווק להם משהו שלא ביקשו, להעביר את הפרטים שלהם לגורם אחר, או לעשות בו שימוש זדוני כמו פריצה ואף גניבת זהות.

כמעט כל עמוד שמבקש מכם לעשות סדרת פעולות או לחיצות כלשהי הוא עמוד מפוברק. כמעט כל עמוד שמנסה להיות מסקרן כבר בשם שלו – הוא עמוד מפוברק. כמעט כל עמוד ש"מנכס" לעצמו פעולה לאומית/חברתית כלשהי ללא גיבוי תוכני בwall – הוא עמוד מפוברק. וכך גם עמודים שמבטיחים לכם תמונות מדהימות, סרטונים בלעדיים, קטעים שלא תראו בשום מקום אחר ושאר המצאות שונות ומשונות. שימו לב – לכל עמוד אפשר להיכנס לwall גם אם לא עשיתם לו לייק. בדקו מה קורה שם. סביר להניח שברוב המקרים תזהו ישר שמדובר בקשקוש מוחלט.

למה זה מסוכן?

הגורמים שמאחורי עמודים מפוברקים הם ציניים וחסרי אמת מידה מינימלית של מוסר, וככאלה יעשו הכל בשביל להרוויח כסף על גבכם. כאשר אתם נכנסים לעמודים מסוג זה אתם מתבקשים לעשות פעולה כלשהי, אשר גוררת פעולה נוספת או סדרת פעולות ללא ידיעתכם. כך קורה, שסדרה של לחיצות על מנת "להדליק נר" או "לראות סרטון נדיר" מאפשרת למי שתכנת את העמוד לגרום לכם באמצעות דף נסתר (הממוקם מאחורי הדף הגלוי) לעשות לייקים לעמודים, לאשר כניסה לפרטים שלכם, ובמקרים מסוימים אף לגנוב את הססמאות והזהות שלכם.

אז מה עושים?

קודם כל שנו סיסמה. עכשיו עברו על כל העמודים שאיתרתם מהסוג הזה ועשו להם unlike. זכרו, העמודים האלה מנצלים את הסקרנות שלכם ובעיקר את התמימות שלכם על מנת להרוויח על גבכם וללא ידיעתכם. שתפו את החברים שלכם ואל תצטרפו יותר לאף עמוד שאינכם בטוחים מי ומה עומד מאחוריו. שימו לב – חלק מהמידע בעמודים האלה שקרי לחלוטין, ואת המידע האמיתי נמצא למצוא בקלות ברשת. רוצים לראות איך נראה היום אליעד נחום הילד הקטן מ"שמש"? חפשו בגוגל. רוצים לראות את הסרטון של הילדה שבוכה קריסטלים? חפשו ביו-טיוב. אל תתפתו לראות זאת בעמוד פייסבוק.

ועוד משהו – עשו ביקורת פעם בחודש. ישנם אתרים רבים מחוץ לפייסבוק – בעיקר אתרי הורדות סרטים לא חוקיים – המכילים סקריפטים (תוכניות) נסתרים שיעשו בשמכם פעולות ללא ידיעתכם. אם אתם גולשים באתרים מפוקפקים, לפחות בדקו שלא "נדבקתם" בשאריות.

ודבר אחרון, רוצים לעשות טובה לעצמכם ולחברים שלכם? בכל פעם שאתם נתקלים בעמוד כזה – דווחו עליו כספאם לפייסבוק. בסופו של דבר הוא יימחק. אין צורך לעשות לייק – נכנסים לעמוד ולוחצים על Report Page ולאחר מכן על האפשרות הראשונה Spam or scam ומדווחים.


פוסטים שאולי יענינו אותך

6 ביולי 2015 /

מהעולם הריאלי לעולם הוירטואלי

נכתב ע"י roy oliver

תחילת הדרך אז עד לפני 8 חודשים היית במצב שלכם, כשעוד חשבתי לעצמי מה כדאי לי לעשות עם עצמי בחיים, לאן עליי לפנות וכמו שהמבוגרים אומרים "מה עם לימודים". אם גם אתם באותו מצב כרגע, הגעתם למקום הנכון. כשעניתי לטלפון

1 באפריל 2014 /

הרפתקאות 1 באפריל גרסת 2014, איך יפתיעו אותנו השנה?

נכתב ע"י roy oliver

החלטתי לעשות סיכום קטנטן ומתומצת של מתיחות ה 1 באפריל שאותם הספקתי לתפוס השנה.
בעיקר בתחום שלנו.
ראיתי שחלק מהמתיחות כבר עברו מפה לאוזן, וחלקם עדיין לא הספיקו להפתיע אותנו

13 בפברואר 2014 /

קידום אתר וורדפרס מול לקדם אתר וויקס Wix Vs WordPress

נכתב ע"י roy oliver

הקדמה על חברת Wix   לפני שנתחיל לעשות את ההשוואה (הלא הכי הוגנת) בין מערכת ניהול התוכן WIX לבין מערכת ניהול התוכן (CMS) של WORDPRESS, אני רוצה לציין שאני מכיר את החבר'ה בWIX והם עושים אחלה עבודה כמה שנים רצופות, לא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות