מאסון לפאסון! עונש ידני, פינגווין, איך לשקם אתר שנפגע מכל הכיוונים?

רציתי להציג מקרה של אתר שנפגע גם בכמות הכניסות וגם במיקומים מכמה סיבות שונות באופן וודאי ואת דרך הטיפול עד שהאתר חזר לקדמותו.

רקע על האתר:

מדובר באתר לא גדול בתחום הרפואה עם כמה עשרות אלפי כניסות בחודש שהגיע אלינו אחרי שעבר עבודת קידום, מבחינה קצרה היה קל לראות שהאתר קודם ע”י מקדם שסביר להניח שייך לקבוצה “מקדמי אתרים סבירים ובינוניים” , העבודה התאפיינה בקישורים מתכנים כפולים, אנקורים מדוייקים, תוכן מוספן, החלפות קישורים מאתרים לא רלוונטיים וקישורים רוחביים. אוקיי חשבתי לעצמי  “I have seen worse” , אפשר לתקן , למחוק קישורים ירודים ולבנות קישורים איכותיים במקום, אך הפתעות רבות עוד ציפו לי.manbearpig

בדיקה ראשונה: לא דובים ולא יער

באתר יש מאות עמודי תוכן ומאמרים מקצועיים ומקוריים, מתוכם פחות מעשרים עמודי תוכן הועתקו ע”י אתרים אחרים, זו הייתה בעיה זניחה יחסית של האתר וטופלה בקלות יחסית ולא ניתן לומר שהייתה השפעה ניראית לעין כמו שציפינו.

בדיקה שנייה: איכות הקישורים

עין מיומנת רואה מהר אתר עם פרופיל קישורים בעייתי, וללא ספק מדובר היה בפרופיל קישורים מפוקפק, לא מדובר ב”השגת” קישורים אוטומטית מאתרים “מהמדינות הקרות” אבל מדובר בקישורים מאתרים לא רלוונטיים, קישורים מתכנים כפולים, מאתרי מאמרים (עשרות מכל אתר), אנקורים מדוייקים, קישורי פוטר וקישורים רוחביים, היה ניתן להעריך די בבטחה שמדובר בקישורים בלא רק שכבר לא עוזרים אלא בהחלט ייתכן שהם גם פוגעים.

שגיאות 404

בנקודה הזו האתר נכנס לקידום בידיעה שבונים אתר חדש, ויהיה תהליך של מעבר אתר, תהליך מעבר האתר היה מאוד פשוט : בוקר אחד באתי וראיתי שיש אתר חדש בלי שנעשו הפניות 301 ובלי הודעה מוקדמת (כאילו מה שיש לא הספיק), כמובן שכמה אלפי שגיאות 404 לא איחרו לבוא, לכן היה צורך לעשות הפניות 301 לכמה אלפי עמודים.

בדיקה שלישית: עונש ידני

למרות שבעל האתר לא ציין דבר בנושא כבר היה ברור שיש בעיה עם הקישורים הנכנסים , עשיתי בדיקה בכדי לראות אם האתר קיבל עונש ידני manual penalty (זה היה עוד לפני שגוגל נתנו את האפשרות בWMT  לראות אם לאתר יש עונש ידני)  וכמובן שבידנו יש אתר מוענש באופן ידני ועוד עונש ידני על עמוד הבית.

התוצאה – תנועה אורגנית של שנה אחורה

downNUp

סיכום הפעולות שנעשו

 

הפניות 301 /תיקון שגיאות 404, 500

נרצה להגיע למצב כמה שיותר קרוב ל”דף חלק” עוד בתחילת שלב הקידום ובשביל זה היה חשוב לתקן את כל השגיאות בשלב הראשוני.

הסרת קישורים “בעייתים”  

הסרת קישורים זה תהליך עם טוויסט, מצד אחד נרצה להסיר את כל הקישורים הלא טבעיים שמזיקים (וגם את הטבעיים שמזיקים) ומצד שני נרצה לשמור את הקישורים שתורמים (טבעיים או לא,לעיתים הגבול לגבי טבעיות הקישור נטולה במחלוקת במקרים רבים), מדובר בהליך מסורבל בעיקר כאשר מדובר בקישורים שהושגו ע”י מקדמי אתרים שהועסקו בעבר ע”י בעל האתר.

Disavow

את הקישורים שרצינו ולא הצלחנו להסיר הוספנו לקובץ Disavow   לפני ביצוע החנינה וזאת בלי תקווה יתרה שהפעולה תתרום או תשפיע כלל, אבל מפאת ההשקעה המועטה שהפעולה דורשת , ביצענו אותה בכל זאת.

חנינה

תהליך החנינה הוא לא תהליך שתוצאתו מובטחת, ובמקרים רבים הפנייה לא מובילה להסרת העונש, וזאת מכיוון שהתהליך דורש אישור אנושי של הוצאה מעונש.

אז מה עזר ומה לא?תהליך ההפניות היה קריטי ואי אפשר היה לוותר עליו , אך עם זאת לא ניתן לומר שראינו עלייה בטראפיק כתוצאה מההפניות (לאורך יותר מחודשיים אחר יסיום כל ההפניות), הסרת הקישורים שהייתה שלב ראשון בתהליך ההוצאה מעונש הניב יותר תוצאות משציפינו וראינו עלייה בטראפיק האורגני די מהר אחרי, וזה עוד לפני שבוצע הפנייה להסרת העונש, (חשוב לזכור שלא נעשתה עבודה של בניית קישורים במקביל או שינויים דרמטיים באתר). לא ניתן לומר אם ה DISAVOW   עשה איזשהו אפקט, הוא נעשה כשבוע לפני החנינה ואין לנו אפשרות לומר שיש אינדקציה להשפעה מובהקת, ולבסוף תהליך החנינה נענה בחיוב והעונש הוסר, יומיים אחרי עמוד הבית חזר להופיע בעמוד הראשון בביטויים בהם האתר לא הופיע כלל, ז”א הסרת העונש בוודאות החזירה את המיקומים לאתר בחלק מהביטויים.

טיפים:

הפניות 301 /תיקון שגיאות 404, 500

במידה וניתן להעביר אתר בלי לשנות את מבנה הכתובות, נוכל לחלוטין להתחמק מנושא ההפניות שעלול ליצור בעיות בעתיד, במידה ואין ברירה ומעבר אתר דורש הפניות 301 נסו לשמור על תבנית אחרת בכתובות שבעזרתה יהיה ניתן לעשות חוקים ב htaccess או ב web.config  כך שלא יהיה צורך לעשות הפנייה אחת אחרי השנייה.

 

הסרת קישורים “בעייתיים”  

לעיתים חבל על המאמץ בהסרת קישורים “רעים”, אם מדובר בקישורים מאתרי סימניות, אינדקסים, סקרייפרים וכד’ , גם חלק מהקישורים נמחקים לבד עם הזמן, וגם בעלי האתרים פחות משתפים פעולה וזאת מכיוון שיש תוכן וקישורים רבים מאוד באתרים מסוג, זה ובעלי האתרים מוצפים בפניות דומות, לכן חשוב להשקיע מאמץ איפה שהוא יותר יניב תוצאות.

Disavow

את כל הקישורים שלא הצלחתם להסיר אפשר להוסיף שם, כולל קישורי NOFOLLOW  למרות שהם לא אמורים לפגוע, וגם קישורים מעמודים שמחזירים 404 שווה להוסיף.

חנינה  

והדבר העיקרי שהמהנדסים מחפשים זה לראות שאכן הושקעו שעות רבות, מאמצים ועבודה רצינית עבור הסרת קישורים משמעותית, את זה צריך לעשות אבל יותר מלעשות צריך להראות, זאת אומרת תיעוד ההסרה צריך להתבצע לפי הספר, בעזרת צילומי מסך המתעדים את כל הפניות + שלוש פניות לכל בעל אתר לפני שמוותרים, עבודה לאורך זמן, חשוב שיראו שהתהליך היה ארוך ולא תהליך שלקח יומיים שבהם ניסינו להסיר קישורים וזהו, והסרה של אחוז משמעותי מסך הקישורים שרצינו להסיר.

רוצים לחזור לקטע מיוחד במאמר?

שיתוף המאמר:

אולי יעניין אתכם גם:

כותבי המאמר: צוות אופטיוויז

Optiwise היא זרוע שירותי השיווק הדיגיטלי של חברת NGSoft ומתמחה במתן פתרון מקיף וכולל לשיווק מתקדם באינטרנט, באמצעות שורה של כלים מקצועיים מוכווני תוצאות. האפשרויות שמעניקה Optiwise מתאימות למגוון רחב של חברות ועסקים בתחומים שונים.

שירותיה של Optiwise מעניקים פתרון שיווקי כולל לעסקים בינוניים וגדולים המעוניינים להגדיל בצורה אפקטיבית את הנוכחות ברשת האינטרנט ולהביא יותר הזדמנויות עסקיות.

 

 
נגישות