פייסבוק – המלשינון הלאומי, או: סוף שיתוף במחשבה תחילה

נדמה שהיסטריית השיתוף כבשה את העולם.
כולם משתפים את כולם בכל דבר ובכל מקום. מה אנחנו חושבים, מה אנחנו מרגישים, איזו כתבה קראנו, איזה שיר שמענו, איפה אנחנו אוכלים, עם מי אנחנו אוכלים, כמה סוכר יש בקפה שאנחנו שותים ובאיזו מסיבה אנחנו רוקדים. והנה הגיע לו הטיים-ליין שמשדל אותנו להכניס פרטים גם לעברנו, עוד לפני שמרק צוקרברג נולד בכלל, ולהעשיר את “ציר הזמן” של חיינו, סליחה – של הפרופיל שלנו.

בני האדם הם יצורים חברתיים. רק בזכות היכולת לתקשר, השפה, שיתוף הפעולה, כבש המין האנושי את פסגת שרשרת המזון. ובהיותנו מושתתים על מי אנחנו לעומת אחרים, מה הם חיינו לעומת זולתנו, הפייסבוק הפך להיות האדמה שבה אנו זורעים את זרעי האישיות הוירטואלית שלנו.

וכאן בדיוק טמונה הבעיה – ועימה הסכנה. השיתופים שלנו בעולם הוירטואלי, עלולים להשפיע ולהזיק לנו בחיינו האמיתיים.

למשל, בן זוג פוטנציאלי יכול שלא לקלוט נכון מסרים המשתקפים כיבכול מהפרופיל שלנו. אם זה בתמונות שהעלינו, האנשים שאנחנו מסתובבים או הסתובבנו איתם, הסטטוסים שלנו. אם הפייסבוק הוא תדמית מסוימת שאנו רוצים לחזק בעולם הוירטואלי, הרי שהאנשים שבוחנים את הפרופיל שלנו יכולים להבין את הדברים אחרת לגמרי, להקצין אותם, ובקיצור – לראות מה שהם רוצים לראות,ולהשליך את זה על חיינו האמיתיים.

העניין דומה כשאנחנו כבר נמצאים בזוגיות. עד כמה מותר לנו לפלרטט אם בכלל? להעיר הערות לתמונות של אחרים? למחוק או לא למחוק תמונות של אקסים/ות? ישנם מחקרים רבים שמראים ששיעור הגירושין עלה מאז שפייסבוק חדר לכל בית. אך מצד שני, גם שיעור הנישואים וקירוב הלבבות שחל בזכותו עלה פלאים. נראה שהכל עניין של זהירות ושל טעם טוב ושל טיימינג.

עוד על פייסבוק,יחסים ובגידות אפשר לקרוא ממש כאן

ומה בדבר ראיונות עבודה? כדאי להגיד את זה בקול רם: אין כמעט מראיין במקום עבודה שלא יבדוק את פרופיל הפייסבוק שלכם לפני שיקרא לכם לראיון. עד כמה אתם נוהגים לבלות? ולשתות? כמה אתם חברותיים? איך אתם מתנסחים? מי החברים שלכם? ואילו עוד אנשים אתם מכירים ונמצאים עימם בקשר?

עוד על פייסבוק וראיונות עבודה אפשר לקרוא ממש כאן

אבל נדמה שהשיתופים הכי מטופשים, ואני עדין במילה “מטופשים”, הם אלו אשר אתה תופס את עצמך בידיים ושואל – מה חשבת לעצמך כשפרסמת את זה?!

והדוגמאות הן רבות – חיילים אשר משתפים תמונות של עצמם בסיטואציות הזויות/חושפניות/מבצעיות, כמו הש.ג. שנתפס שובר שמירה בזכות סטטוס שכתב בפייסבוק, או עובדים אשר מעצבנים את הבוס, תלמידים שעושים צ’ק אין בזמן שהם אמורים להיות בבית ספר, ועוד ועוד.

לסיכום, הגיע הזמן לשים קצת יותר לב מה אנו עושים עם הדמות הוירטואלית שלנו בפייסבוק ואילו דברים אנו שמים בפה שלה. הרי אתם לא רוצים שיתייגו אתכם שיכורים ובגלל זה לא יקבלו אתכם לעבודה או להישאר שבת בבסיס כי שכחתם שהרס”ר חבר שלכם בפייסבוק והוא עכשיו על תקן “האח הגדול”, נכון?

רוצים לחזור לקטע מיוחד במאמר?

שיתוף המאמר:

אולי יעניין אתכם גם:

כותבי המאמר: צוות אופטיוויז

Optiwise היא זרוע שירותי השיווק הדיגיטלי של חברת NGSoft ומתמחה במתן פתרון מקיף וכולל לשיווק מתקדם באינטרנט, באמצעות שורה של כלים מקצועיים מוכווני תוצאות. האפשרויות שמעניקה Optiwise מתאימות למגוון רחב של חברות ועסקים בתחומים שונים.

שירותיה של Optiwise מעניקים פתרון שיווקי כולל לעסקים בינוניים וגדולים המעוניינים להגדיל בצורה אפקטיבית את הנוכחות ברשת האינטרנט ולהביא יותר הזדמנויות עסקיות.

 

 
נגישות