פייסבוק – המלשינון הלאומי, או: סוף שיתוף במחשבה תחילה

2 בספטמבר 2012 /

נדמה שהיסטריית השיתוף כבשה את העולם.
כולם משתפים את כולם בכל דבר ובכל מקום. מה אנחנו חושבים, מה אנחנו מרגישים, איזו כתבה קראנו, איזה שיר שמענו, איפה אנחנו אוכלים, עם מי אנחנו אוכלים, כמה סוכר יש בקפה שאנחנו שותים ובאיזו מסיבה אנחנו רוקדים. והנה הגיע לו הטיים-ליין שמשדל אותנו להכניס פרטים גם לעברנו, עוד לפני שמרק צוקרברג נולד בכלל, ולהעשיר את "ציר הזמן" של חיינו, סליחה – של הפרופיל שלנו.

בני האדם הם יצורים חברתיים. רק בזכות היכולת לתקשר, השפה, שיתוף הפעולה, כבש המין האנושי את פסגת שרשרת המזון. ובהיותנו מושתתים על מי אנחנו לעומת אחרים, מה הם חיינו לעומת זולתנו, הפייסבוק הפך להיות האדמה שבה אנו זורעים את זרעי האישיות הוירטואלית שלנו.

וכאן בדיוק טמונה הבעיה – ועימה הסכנה. השיתופים שלנו בעולם הוירטואלי, עלולים להשפיע ולהזיק לנו בחיינו האמיתיים.

למשל, בן זוג פוטנציאלי יכול שלא לקלוט נכון מסרים המשתקפים כיבכול מהפרופיל שלנו. אם זה בתמונות שהעלינו, האנשים שאנחנו מסתובבים או הסתובבנו איתם, הסטטוסים שלנו. אם הפייסבוק הוא תדמית מסוימת שאנו רוצים לחזק בעולם הוירטואלי, הרי שהאנשים שבוחנים את הפרופיל שלנו יכולים להבין את הדברים אחרת לגמרי, להקצין אותם, ובקיצור – לראות מה שהם רוצים לראות,ולהשליך את זה על חיינו האמיתיים.

העניין דומה כשאנחנו כבר נמצאים בזוגיות. עד כמה מותר לנו לפלרטט אם בכלל? להעיר הערות לתמונות של אחרים? למחוק או לא למחוק תמונות של אקסים/ות? ישנם מחקרים רבים שמראים ששיעור הגירושין עלה מאז שפייסבוק חדר לכל בית. אך מצד שני, גם שיעור הנישואים וקירוב הלבבות שחל בזכותו עלה פלאים. נראה שהכל עניין של זהירות ושל טעם טוב ושל טיימינג.

עוד על פייסבוק,יחסים ובגידות אפשר לקרוא ממש כאן

ומה בדבר ראיונות עבודה? כדאי להגיד את זה בקול רם: אין כמעט מראיין במקום עבודה שלא יבדוק את פרופיל הפייסבוק שלכם לפני שיקרא לכם לראיון. עד כמה אתם נוהגים לבלות? ולשתות? כמה אתם חברותיים? איך אתם מתנסחים? מי החברים שלכם? ואילו עוד אנשים אתם מכירים ונמצאים עימם בקשר?

עוד על פייסבוק וראיונות עבודה אפשר לקרוא ממש כאן

אבל נדמה שהשיתופים הכי מטופשים, ואני עדין במילה "מטופשים", הם אלו אשר אתה תופס את עצמך בידיים ושואל – מה חשבת לעצמך כשפרסמת את זה?!

והדוגמאות הן רבות – חיילים אשר משתפים תמונות של עצמם בסיטואציות הזויות/חושפניות/מבצעיות, כמו הש.ג. שנתפס שובר שמירה בזכות סטטוס שכתב בפייסבוק, או עובדים אשר מעצבנים את הבוס, תלמידים שעושים צ'ק אין בזמן שהם אמורים להיות בבית ספר, ועוד ועוד.

לסיכום, הגיע הזמן לשים קצת יותר לב מה אנו עושים עם הדמות הוירטואלית שלנו בפייסבוק ואילו דברים אנו שמים בפה שלה. הרי אתם לא רוצים שיתייגו אתכם שיכורים ובגלל זה לא יקבלו אתכם לעבודה או להישאר שבת בבסיס כי שכחתם שהרס"ר חבר שלכם בפייסבוק והוא עכשיו על תקן "האח הגדול", נכון?

פוסטים שאולי יענינו אותך

6 ביולי 2015 /

מהעולם הריאלי לעולם הוירטואלי

נכתב ע"י roy oliver

תחילת הדרך אז עד לפני 8 חודשים היית במצב שלכם, כשעוד חשבתי לעצמי מה כדאי לי לעשות עם עצמי בחיים, לאן עליי לפנות וכמו שהמבוגרים אומרים "מה עם לימודים". אם גם אתם באותו מצב כרגע, הגעתם למקום הנכון. כשעניתי לטלפון

1 באפריל 2014 /

הרפתקאות 1 באפריל גרסת 2014, איך יפתיעו אותנו השנה?

נכתב ע"י roy oliver

החלטתי לעשות סיכום קטנטן ומתומצת של מתיחות ה 1 באפריל שאותם הספקתי לתפוס השנה.
בעיקר בתחום שלנו.
ראיתי שחלק מהמתיחות כבר עברו מפה לאוזן, וחלקם עדיין לא הספיקו להפתיע אותנו

13 בפברואר 2014 /

קידום אתר וורדפרס מול לקדם אתר וויקס Wix Vs WordPress

נכתב ע"י roy oliver

הקדמה על חברת Wix   לפני שנתחיל לעשות את ההשוואה (הלא הכי הוגנת) בין מערכת ניהול התוכן WIX לבין מערכת ניהול התוכן (CMS) של WORDPRESS, אני רוצה לציין שאני מכיר את החבר'ה בWIX והם עושים אחלה עבודה כמה שנים רצופות, לא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות